Wszystkie przyjemności

Katolicki Klub Turystyczny Wędrowiec, trwając w radości oktawy Zmartwychwstania, wyruszył w sobotę, 11 kwietnia 2026 r. na kolejny etap Głównego Szlaku Beskidzkiego.

Wczesnym rankiem dotarliśmy do Nowego Targu, gdzie nawiedziliśmy Kościół Matki Bożej Anielskiej. Goszcząc tam kolejny raz wyśpiewaliśmy radosne „Alleluja” Panu, który jest naszą mocą, i pieśnią, i stał się naszym Zbawcą. Z nadzieją życia z Panem, jaką daje nam pokonanie przez Niego śmierci, nieodłącznie wiąże się zobowiązanie, aby głosić dzieła Pana. Wybrzmiało ono jednoznacznie jako rozkaz „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu”, który powinniśmy na bieżąco realizować jako uczniowie – misjonarze.

Przed wyruszeniem na szlak świętowaliśmy zbliżające się imieniny naszego Ojca Duchownego. Z tej okazji nie zabrakło niespodzianek, prezentów i słodkości.

Do Głównego Szlaku Beskidzkiego podchodziliśmy z Kowańca przez Oleksówki i dalej żółtym szlakiem – prawdziwą górską autostradą. Już po przejściu krótkiego odcinka pojawił się śnieg, który towarzyszył nam na prawie całej trasie. Jednak kwiecień dał znać o sobie główkami jaskrawych krokusów, dumnie wznoszących się nad zeszłorocznymi, zeschniętymi trawami.

Pierwszy dłuższy postój był na Rusnakowej Polanie przy kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców. To bardzo zadbane miejsce, pełne elementów o symbolice papieskiej, maryjnej, historyczno-patriotycznej i partyzanckiej. Siedząc na ławkach można kontemplować 1000 lat historii Polski i pomodlić za naszą Ojczyznę.

Biegnąc dalej żółty szlak połączył się z niebieskim i zielonym, które doprowadziły nas do Schroniska na Turbaczu, skąd wędrowaliśmy już zgodnie z naszym celem, czyli czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim. Na Hali Długiej zgodnie z Klubową tradycją odznaczyliśmy najbardziej zasłużonych: brązowych i srebrnych Wędrowców. Nasze grono powiększyło się także o dwóch nowych amatorów wspólnego wędrowania i poznawania piękna świata, w doborowym towarzystwie.

Z Turbacza generalnie schodziliśmy w dół do Przełęczy Knurowskiej, a potem do Ochotnicy Górnej – Czepiele. Niemniej nie zabrakło też kilku szczytów, z najbardziej charakterystycznymi: Kiczorą i Cyrlą, na czele. Nasyceni wrażeniami zakończyliśmy przejście XVII etapu GSB.

Pogoda nam dopisała. Poranne chmury przewaliły się nad naszymi głowami i nastał wiosenny rześki dzień. Jak zwykle najwięcej słońca i najpiękniej było przed końcem wędrówki. Wszystko po to, aby z żalem żegnać góry i z utęsknieniem czekać na kolejną wyprawę.

W drodze powrotnej przystanęliśmy w Starym Sączu, aby uzupełnić stracone kalorie. Tak więc w czasie tej wyprawy były góry i doliny, był śnieg, była kwitnąca wiosna, było świętowanie i radość. Były zatem wszystkie przyjemności jakie są udziałem Wędrowców.

Zapraszamy do dołączenia do naszego grona. Kolejne wyjazdy będą co najmniej tak samo piękne, a może nawet bardziej ambitne. Najbliższy, już 30 maja 2026 r. – kolejny etap GSB, w malownicze rejony Beskidu Żywieckiego, z widokami na Babią Górę.

Agata Dąbal

Więcej zdjęć zobaczysz w naszej galerii.

Opublikowano dnia: 05.06.2026


Główny Szlak Beskidzki XIX

PROGRAM

 

Wyjazd o godz. 3:30 z parkingu przy ROSiR w Rzeszowie (od ul. Pułaskiego). Przejazd przez Dębicę A4. Planowany powrót autokarem do Rzeszowa ok. godz. 23:00.


Trasa wędrówki górskiej:
Zawoja-Wilczna – Jałowcowy Garb (1017) – Schronisko PTTK Markowe Szczawiny – Babia Góra (1725) – Przełęcz Krowiarki (XIX etap GSB*)

 

*XIX etap GSB – Projekt zdobycia odznaki Głównego Szlaku Beskidzkiego, który ma długość 519 km i podzielony jest na kilkanaście wypraw.

Do przejścia ok. 19 km i 1260 m przewyższenia. Za przejście trasy zdobywamy 24 punkty do GOT oraz 1 punkt do GOA i 1 punkt do Odznaki KKT Wędrowiec. Czas przejścia około 7-8 godzin (trasa przejścia może zostać zmieniona i dostosowana do panujących w tym czasie warunków atmosferycznych).


UWAGA!!!
Trasa wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej!



Nawiedzamy: Kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zawoi Górnej (Msza Święta)


Zabieramy:

  • odpowiedni ubiór i odpowiednie obuwie do wędrówki górskiej,
  • własny prowiant,
  • dostateczną ilość wody do picia,
  • Książeczki GOT i GOA, KS KKT.



Koszt wyjazdu:

  • 90 zł - uczniowie do ukończenia szkoły średniej,
  • 130 zł - członkowie KKT „Wędrowiec” z opłaconą składką,
  • 140 zł - pozostali członkowie PTTK z opłaconą składką,
  • 155 zł - sympatycy.


Zapewniamy:

  • przejazd autokarem,
  • opiekę przodownicką,
  • ubezpieczenie członków PTTK w ERGO Hestia.

 

Uwaga: Sympatycy ubezpieczają się we własnym zakresie.

 

 

Zachęcamy do wstąpienia do naszej wspólnoty turystycznej KKT „WĘDROWIEC” PTTK Rzeszów. Szczegóły tutaj.


Zgłoszenia tylko pod nr tel.: 574 653 383
lub email: kontakt[at]kktwedrowiec.pl


UWAGA!! INFORMUJEMY, IŻ PRZY ZBYT MAŁEJ ILOŚCI UCZESTNIKÓW WYJAZD MOŻE ZOSTAĆ ODWOŁANY



Zgłoszenia będą przyjmowane od 4 czerwca 2026 r. Do dnia 25 czerwca 2026 r. potwierdzimy, czy wyjazd się odbędzie i podamy termin wpłaty. Wpłat należy dokonać gotówką organizatorom lub na konto Oddziału PTTK w Rzeszowie.

Nr konta: Pekao S.A. 29 1240 6960 1242 1010 0006 5465
Tytuł wpłaty: imię i nazwisko, KKT - GSB 19, nr imprezy 26/735

 

 

Brak wpłaty w podanym terminie spowoduje skreślenie z listy. Zwrot wpisowego będzie możliwy tylko po wskazaniu na swoje miejsce innej osoby.


Uczestnictwo w wyjeździe jest zgodą na wykorzystanie swojego wizerunku przez KKT Wędrowiec (m.in. publikacje filmów i zdjęć na stronach www i portalach społecznościowych).

 

 

Opublikowano dnia: 31.05.2026


Śnieżka

PROGRAM



Wyjazd 19 czerwca o godz. 22:00 z parkingu przy ROSiR w Rzeszowie (od ul. Pułaskiego). Przejazd przez Dębicę A4. Planowany powrót do Rzeszowa 21 czerwca ok. godz. 5:00.


Trasa wędrówki górskiej:
Karpacz – Wodospad Łomniczki – Schronisko Dom Śląsk – Śnieżka (1603) – Schronisko Samotnia – Mały Staw – Karpacz

 

 

 


Do przejścia ok. 20 km i 1120 m przewyższenia. Za przejście trasy zdobywamy 31 punktów do GOT oraz 1 punkt do GOA i 1 punkt do Odznaki KKT Wędrowiec. Czas przejścia około 8-9 godzin (trasa przejścia może zostać zmieniona i dostosowana do panujących w tym czasie warunków atmosferycznych).


UWAGA!!! Trasa wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej!!!
Będzie po naszemu czyli szybko smiley


Nawiedzamy: Kościół p.w. Nawiedzenia NMP w Karpaczu (Msza Święta)

 


Zabieramy:

  • odpowiedni ubiór i odpowiednie obuwie do wędrówki górskiej,
  • własny prowiant,
  • odpowiednią ilość wody do picia,
  • Książeczki GOT i GOA, KS KKT.

 


Koszt wyjazdu:

  • 200 zł - uczniowie do ukończenia szkoły średniej,
  • 200 zł - członkowie KKT „Wędrowiec” i pozostali członkowie PTTK z opłaconą składką (dofinansowanie ze środków KKT Wędrowiec i Oddziału PTTK Rzeszów),
  • 300 zł - sympatycy.

 

 


Zapewniamy:

  • przejazd autokarem,
  • opiekę przodownicką,
  • bilet wstępu do KPN,
  • ubezpieczenie członków PTTK w ERGO Hestia.


Uwaga: Sympatycy ubezpieczają się we własnym zakresie.

 

Zachęcamy do wstąpienia do naszej wspólnoty turystycznej KKT „WĘDROWIEC” PTTK Rzeszów. Szczegóły tutaj.

 


Zgłoszenia tylko pod nr tel.: 574 653 383
lub email: kontakt[at]kktwedrowiec.pl


 

UWAGA!! INFORMUJEMY, IŻ PRZY ZBYT MAŁEJ ILOŚCI UCZESTNIKÓW WYJAZD MOŻE ZOSTAĆ ODWOŁANY

 

 



Zgłoszenia będą przyjmowane od 20 maja 2026 r. Do dnia 9 czerwca 2026 r. potwierdzimy, czy wyjazd się odbędzie i podamy termin wpłaty. Wpłat należy dokonać gotówką organizatorom lub na konto Oddziału PTTK w Rzeszowie.

 



Nr konta: Pekao S.A. 86 1240 6960 1242 1010 0006 5215
Tytuł wpłaty: imię i nazwisko, KKT – Śnieżka, nr imprezy 26/731


Brak wpłaty w podanym terminie spowoduje skreślenie z listy. Zwrot wpisowego będzie możliwy tylko po wskazaniu na swoje miejsce innej osoby.


Uczestnictwo w wyjeździe jest zgodą na wykorzystanie swojego wizerunku przez KKT Wędrowiec (m.in. publikacje filmów i zdjęć na stronach www i portalach społecznościowych).
 

Opublikowano dnia: 17.05.2026